Search
  • Jonas Bačelis

Apie ilgąjį vėlinių savaitgalį ir pirmadienių efektą

Updated: Nov 18, 2020

Nuo pat rugsėjo, dieninis naujų Covid-19 atvejų skaičius Lietuvoje dvigubėjo kas 12 dienų. Tai yra spartus eksponentinis augimas, kuriam tęsiantis, per Kalėdų dieną būtų diagnozuota apie 20 tūkstančių naujų atvejų (10 kartų daugiau, nei per dieną buvo diagnozuojama lapkričio viduryje). Tačiau daug kas pasikeitė mūsų elgesyje lyginant su rugsėjo ir spalio mėnesiais, todėl paskutinę savaitę stebime augimo sulėtėjimą. Problema tampa naujų hospitalizacijų skaičius, kuris tik dabar pasiekia savo augimo piką: ligoninėse situacija visada atsilieka keliomis savaitėmis, todėl medikai tik dabar pradeda jausti per ilgąjį Vėlinių savaitgalį itin išaugusio užsikrėtimų skaičiaus pasekmes.


Paveikslas 1.


APIE ILGĄJĮ VĖLINIŲ SAVAITGALĮ


Lapkričio 5–7 dienomis buvo stebimas labai ryškus naujų Covid-19 atvejų skaičiaus augimas (paveikslas 1A). Panašu, kad tai buvo tiesioginė ilgojo Vėlinių savaitgalio pasekmė: mirusius giminaičius lankantys gyventojai užkrėtė savo gyvus artimuosius, arba užsikrėtė nuo jų patys. Padidintas gyventojų mobilumas ir fizinis bendravimas spalio 30 – lapkričio 2 dienomis virto naujų diagnozių pagausėjimu po mažiau nei savaitės: tiek laiko užtruko simptomams pasireikšti (apie 4 dienas), bei tyrimo rezultatams gauti (1–2 dienas).


PIRMADIENIŲ EFEKTAS


Kuomet antradienias žiniasklaida skelbia, kad pirmadienį buvo stebimas naujų atvejų skaičiaus sumažėjimas, reikėtų prisiminti, kad tai yra visame pasaulyje stebimas su viruso plitimo dinamika nesusijęs reiškinys. Savaitgaliais yra paimama ir į laboratorijas pristatoma mažiau mėginių. Juos ištirti užtrunka iki pirmadienio. Tad savaitgalio poilsis pirmadienį virsta naujų atvejų skaičiaus kritimu. Tai ypač gerai matosi sudėjus kelių savaičių duomenis vienus virš kito (paveikslas 1B). Taisyklę patvirtinanti išimtis įvyko po Vėlinių savaitgalio: naujų atvejų skaičiaus kritimas buvo stebimas antradienį po nedarbo pirmadienio. Priešingas efektas yra būdingas penktadieniams, kuomet į informacinę sistemą yra suvedami rezultatai iš mėginiais gausaus savaitės vidurio.

Periodiškas pirmadienių efektas yra taip plačiai paplitęs pasaulyje, kad pagal jo nebuvimą, galima įtarti nesąžiningą statistikos pranešimo praktiką (paveikslas 2).


Paveikslas 2.23 views0 comments