Search
  • Miglė Tomkuvienė

Nauja COVID-19 gydymo perspektyva

Updated: Nov 28, 2020

Autoriai: Miglė Tomkuvienė, Karolis Šablauskas Iliustracija: Gytis Dudas


Kaip specifiškai gydyti Covid-19? Puiku būtų tiesiog užkirsti kelią Sars-Cov-2 patekti į ląsteles. Šalia neutralizuojančių antikūnų terapijos, pasiūlyta dar viena originali idėja – panaudoti laisvo ACE2 baltymo, kuriuo pasinaudodamas šis virusas patenka į ląsteles, tirpalą.

ACE2 (angiotensiną konvertuojantis fermentas 2, angl. angiotensin converting enzyme 2) yra įsitvirtinęs ląstelių membranose įvairiuose organuose, įskaitant plaučius. Įprasta ACE2 funkcija yra kraujospūdžio reguliavimas palaikant atitinkamų hormonų pusiausvyrą. Tačiau COVID-19 ligos atveju, ACE2 yra pagrindinis Sars-Cov-2 viruso patekimo į ląstelę kelias: viruso spyglio baltymas S (angl. spike protein) sąveikauja su ACE2 kaip raktas su spyna ir taip virusas patenka į ląstelės vidų, kur pradeda daugintis. Taigi, šio kelio užkirtimas tirpiu laisvu ACE2 yra tiriamas kaip vienas iš galimų COVID-19 gydymo būdų: jeigu viruso aplinkoje būtų paskleidžiama ACE2, nesusieto su ląstelėmis, jis taip pat sąveikautų su spyglio baltymu, tačiau tokia sąveika viruso niekur nenuvestų, o jį blokuotų, panašiai kaip specifiniai antikūnai. Teoriškai, toks gydymas duotų netgi dvejopą efektą:

1) Neutralizuojamas SARS-CoV-2 2) Išsaugoma ir papildoma pagrindinė ACE2 funkcija: palaikomas reikiamas kraujospūdis, sumažinamas plaučių, širdies, inkstų ir kitų audinių pažeidimas.

Iš kitos pusės, tokia svarbi natūrali ACE2 funkcija kelia susirūpinimą dėl galimų šalutinių poveikių išbalansavus jo įprastą kiekį organizme.

Vis dėlto, tirpaus ACE2 terapija jau išbandyta su pora sergančiųjų sunkia Covid-19 forma ir pasirodė labai sėkminga. Pavyzdžiui, Zoufuly et al. Lancet publikuotame straipsnyje aprašo 45 metų amžiaus moterį, kuri buvo hospitalizuota dėl dusulio, kosulio, bendro silpnumo, raumenų skausmo, karščiavimo, pykinimo ir viduriavo. Pacientei buvo patvirtinta COVID-19 RT-PGR būdu iš nosiaryklės tepinėlio. Skirtas gydymas hidroksichlorokvinu ir nadroparinu, tačiau efekto nepastebėta. Teko taikyti dirbtinę plaučių ventiliaciją naudojant 70% O2, prasidėjo citokinų audra. Po 9 dienų nuo simptomų pradžios, negerėjant pacientės būklei, skirtas tirpus žmogaus rekombinantinis ACE2 du kartus per dieną intravenine infuzija, iš viso 7 dienas. Per pirmąsias dvi, viruso dalelių skaičius pacientės kraujyje sumažėjo daugiau kaip 100 kartų. Iškart mažėjo citokinų audrą sukeliančių interleukino-6 (IL-6) ir IL-8 kiekiai kraujo plazmoje. Galiausiai virusas ir simptomai visai išnyko ir pacientė 57-ąją gydymo dieną buvo išleista iš ligoninės be jokių pastebėtų vaisto šalutinių poveikių. Svarbu paminėti, kad toks gydymas nesutrukdė susidaryti specifiniams antikūnams prieš Sars-Cov-2.

Jau pradėti tirpaus ACE2 II/III fazės tyrimai sunkiai COVID-19 formai gydyti, skiriant vaistą anksčiau ligos eigoje, kai dar nereikia intubavimo.


Šaltiniai:

1. https://www.nature.com/articles/s41392-020-00374-6

2. https://www.thelancet.com/.../PIIS2213-2600(20.../fulltext
120 views0 comments